כל מה שחשוב לדעת על בדיקות ראייה

חשיבותה של בדיקת ראייה

בדיקת ראייה הינה אחת הבדיקות השגרתיות והחשובות שעל כל אדם לבצע. הסיבה לכך, היא שקשה לחוש באופן מיידי בהתדרדרות הראייה וללא טיפול מתאים, הנזקים הולכים וגדלים. שנם פעמים בהם האדם אינו מבחין בין חדות ראייה ליכולת תפקודית של מערכת הראייה.

חשיבות בדיקת ראייה הינה עקרונית ביותר שכן לעיתים נראה שהראייה אכן במצב טוב, אך למעשה ברגע שנבצע בדיקת ראייה מקצועית נוכל לראות ולקרוא יותר טוב.

ביצוע בדיקות ראייה

בדיקת ראייה מורכבת משני חלקים, כאשר הראשון הוא אובייקטיבי והשני סובייקטיבי. בדיקת החלק האובייקטיבי יכולה להתבצע בשני אופנים:

  • בדיקה על ידי התבוננות בדרך כלל בתמונת נוף, המופיעה במחשב הנקרא אוטורפרקטומטר. יש פעמים שחדות התמונה הינה מטושטשת או ברורה. בסופה של הבדיקה מקבלים פלט נייר עם תוצאה של מספר משקפיים לאבחנה ראשונית בלבד.
  • בדיקה ע"י רטינוסקופ, פנס מיוחד המאיר את הרשתית וההחזר שמתקבל מחושב ע"י האופטומטריסט. בדיקה זו נחשבת אמינה יותר.

לעומת זאת, בבדיקת החלק הסובייקטיבי, מאפשר הבודק לבחור בין אפשרויות שונות של ראייה. לרוב הנבדק מתבקש לזהות אותיות ומספרים או תמונות ממרחק סטנדרטי. ככל שזיהוי האותיות קטנות יותר, כך חדות הראייה של הנבדק טובה יותר.

לאחר הבדיקה ושקלול הנתונים האופטומטריסט מחליט על מספר המשקפיים. כיום בדיקת ראייה נעשית על ידי רופא עיניים או אופטומטריסט בעלי רישיון חתימה ממשרד הבריאות. מומלץ להיבדק אחת לשנה לתיאום מספר משקפי ראייה ולעדשות מגע או לפי המלצת האופטומטריסט.

בדיקת התאמה לעדשות מגע

ישנה בדיקת ראייה נוספת לשם התאמה מדויקת של עדשות מגע. בדיקה זו חייבת לכלול חדות ראייה, בדיקת מבנה העין ובריאותה ע"י סליט למפ. כמו כן כדאי לבצע צילום טופוגרפיה של הקרנית המאפשר אבחון מדויק של מבנה הקרנית. לאור העובדה שלכל עין יש עדשת מגע ספציפית, יש צורך באבחון כמות ואיכות הדמעות וכן זיהוי רגישויות במבנה העפעפיים.

אסור להשתמש בעדשות מגע מעבר לזמן החיים המוקצב להם. בימים אלה, בהם הרפואה מתקדמת, רוב האנשים אשר מרכיבים משקפי ראייה במשך שנים נוטים לפנות לביצוע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

בדיקת ראייה לילדים

בדיקת ראייה לילדים מתבצעת על ידי רופא עיניים, הבדיקה מכילה הרחבת אישונים באמצעות טיפות. אופטומטריסט אינו רשאי לטפטף טיפות עיניים ולכן רשאי לבדוק ילדים מגיל 6 ומעלה, זאת עפ"י חוק האופטומטריה. לאור העובדה שחוסר היגיינה גורמת להופעתם של מחלות עיניים למיניהם, השימוש בעדשות מגע אינו מומלץ לילדים, היות ובעייתם העיקרית הינה היגיינה.

בדיקת שדה ראייה

שדה ראייה הינו סעיף מתוך בדיקת ראייה הכוללת זיהוי חפצים במבט ישר, כגון, תווי פניו של האדם הנמצא מולנו. שדה הראייה נמדד במעלות, כאשר שדה ראייה תקין נע בין 140 – 150 מעלות. לעומת שדה ראייה בן 10 מעלות ומטה, מצב בו האדם נחשב עיוור.

הבדיקה נעשית כאשר ראשו של המטופל מונח על משענת סנטר מול המכשיר, בזמן שהוא מביט ישר על אור קטן וקבוע, מבלי להזיז את המבט. בזמן ההתבוננות על האור הקבוע, נדלק כל פעם אור בודד בכיוונים ובמקומות שונים. בכל פעם שהנבדק מבחין באור בוא מתבקש ללחוץ על כפתור, כמובן שהבדיקה נעשית בעין אחת בעוד שהשנייה מכוסה.

כאמור, מומלץ ורצוי לגשת אל מרפאות עיניים על מנת לבצע בדיקת ראייה כל מספר חודשים גם אם הראייה שלכם תקינה לדעתכם, לפעמים ניתן להבחין בבעיית ראייה רק לאחר ביצוע בדיקה ועל ידי בדיקות תכופות להימנע ממחלות עיניים ומספר גבוה במשקפיים.

מתעניין בהסרת משקפיים בלייזר? למידע נוסף לחץ כאן: ניתוחי עיניים

מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:הסרת משקפיים בלייזר | מחלות עיניים | רופא מקצועי | משקפיים | עדשות מגע | מרפאת עיניים | מפת האתר