סוגים של משקפי ראייה ומדוע חשוב להרכיב משקפיים?

מדוע חשוב להרכיב משקפי ראייה?

אחוז לא מבוטל מהאוכלוסייה מרכיב משקפיים לצרכי ראייה חדה יותר בקריאה, נהיגה ועוד. חשבתם פעם למה? כיצד בנויות המשקפיים והאם נידונו כל חיינו להסתובב עימן?

משקפי ראייה מיועדים לאנשים שראייתם אינה חדה מספיק וסובלים מקוצר או רוחק ראייה מעוניינים לשפרה באמצעות משקפיים. העובדה היא שכנראה כל אחד מאיתנו יאלץ להרכיב משקפי ראייה בשלב כלשהו בחייו.

מה הם בעצם משקפי ראייה?

ההגדרה הרשמית של משקפי ראייה היא: זוג עדשות שאחוזות במסגרת שמונחת על האף, כך שכל עדשה נמצאת מול אחת העיניים.

לרוב משמשים משקפיים לתיקון פגמי ראייה, אך יש המשתמשים בהם להגנה על העיניים, לשם יופי וכאמצעי לקבלת דמות מוגדלת של עצם.

סוגים של משקפי ראייה

למעשה, קיימים ארבעה סוגים עיקריים של משקפי ראייה המיועדים לתקן את הליקויים הבאים:

  • ראייה רעה למרחק קצר - קוצר ראייה.
  • ראייה בעייתית למרחק גדול - רוחק ראייה.
  • שילוב בין שתי הבעיות.
  • בעיות במבנה העין – צילינדר.

מה ההבדל בין הסוגים הללו? ההבדל היחידי הוא סוג העדשה. העדשה היא התקן אופטי שקוף העשויה מזכוכית מעובדת וחזקה או פלסטיק קשיח במיוחד ומשמשת להסטת קרני אור ויצירת תופעות אופטיות של מיקוד או פיזור של אור.

במילים פשוטות יותר – העדשה במשקפי הראייה משמשת למעשה לתיקון הקשר בין העין לאור. העדשה איננה משטח מישורי אלא קעורה או קמורה לפי הצורך, במטרה לשלוט באור כך שהעין הלקויה תקבל את האור בדרך הנכונה בשבילה על מנת שתוכל למקד את הראייה.

חשוב לדעת כי העדשות, בכל משקפי ראייה, שונות אחת מהשנייה ולמעשה אפשר לומר שכמו בבגדים, גם במשקפיים יש מידות – ולאו דווקא במראה החיצוני ובסוג המסגרת. העדשה מסווגת על ידי מספרים המייצגים את עוצמת העדשה בדיופטר - יחידת למדידת עוצמת עדשות.

בטיפול בקוצר ראייה, המספר הוא שלילי, לטיפול ברוחק ראייה המספר חיובי. לתיקון אסטיגמציה נדרשת עדשה שעוצמתה בשני הצירים שונה. על מנת לדעת איזה סוג עדשה נדרש על מנת לתקן את בעיות הראייה, יש צורך לבצע בדיקת ראייה על ידי אופטמטריסט או רופא עיניים.

פתרונות נוספים ללקויי ראייה

למרות כל האמור לעיל, על מנת לתקן ליקויי ראייה לא חייב להרכיב משקפיים. על אף שלאחרונה נעשו פופולריות ואופנתיות במיוחד, אנשים רבים סולדים מהרכבתם והצגת חולשת הראייה שלהם בפומבי. לשם כך נוצרו עדשות מגע. עדשות המגע הן עדשות ראייה קטנות במיוחד, גמישות, קלות משקל וכמעט בלתי נראות.

העדשות מונחות ישירות על גבי קרנית העין ובכך יתרונן הגדול על פני משקפי הראיה הקלאסיות והמסורבלות לעיתים. בנוסף, בניגוד לעדשות הגדולות של משקפי ראייה הן אינן צוברות אדים, נוחות יותר בשימוש ספורטיבי  ומאפשרות שדה ראייה רחב יותר מאשר משקפיים אשר תחומות במסגרת. בניגוד למשקפי ראייה שנועדות לשמש לאורך זמן, עדשות מגע מיוצרות לשימושים בטווח קצר. בדרך כלל יש צורך בהחלפת עדשות לאחר שימוש של בין שבועיים לחודש. ישנן גם כאלו המיועדות ליום אחד בלבד ונוצרו לאנשים שקשה להם להסתגל לשימוש קבוע בעדשות.

כיצד ניתן "להיפטר" מעול משקפי ראייה?

מי שקצה נפשו בליקויי הראייה ואינו מעוניין בהרכבת משקפי ראייה או עדשות מגע יכול לנסות לתקן את הראייה שלו בעזרת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. זהו ניתוח לכל דבר ומיועד בעיקר לאנשים הסובלים מקוצר ראייה קל עד בינוני. בניתוח מתבצע הליך קצר ובלתי-הפיך בקרנית העין אשר נועד לפתור בעיות ראייה ולפטור אותנו מהצורך להרכיב משקפי ראייה או עדשות מגע.
 
כדי לתקן בעיות כגון קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמטיזם, משנים את צורת הקרנית על ידי חיתוך דק באמצעות קרן לייזר. במקרים רבים, הגורם לבעיית הראייה הוא עיוות של צורת הקרנית ואת קמירות הקרנית ניתן לשנות על ידי שיופה באמצעות קרן לייזר. למרות אחוזי ההצלחה הגבוהים בתחום ניתוחי הלייזר, לא כל אחד יכול לעבור את הניתוח ובמקרים מסוימים לא ניתן לבצע את הניתוח לדוגמא במקרים של מצבים פתולוגיים כרוניים בעיניים, מחלות עיניים קשות, מחלות פרקים, חולי סוכרת, נשים בהיריון ועוד.

גם לאלו שיכולים לעשות את הניתוח קיימים סיכונים. לעתים נדירות יש לניתוח תופעות לוואי, ביניהן יובש בעין, ראיית הילה ודמויות משנה בלילה, תיקון יתר או חסר שגורם לצורך במשקפיים גם לאחר הניתוח ועוד.

כאמור, משקפי ראייה הינם נפוצים בתקופתנו אך ניתן לדחות את השלב להרכיבן, במידה ולא מדובר במום מולד, על ידי בדיקות בפנייה אל מרפאות עיניים ואף ניתן למנוע "הגדלת מספר" על ידי שימוש נכון במשקפיים. כמו כן, ניתן להימנע בשימוש במשקפיי ראייה בהחלפתן בעדשות מגע או בביצוע ניתוחי עיניים.

מתעניין בהסרת משקפיים בלייזר? למידע לחץ כאן: ניתוחי עיניים

מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:הסרת משקפיים | מרפאות עיניים | מחלות עיניים | בדיקת ראייה | רופא מקצועי | משקפיים | עדשות מגע | מפת האתר