מדוע לפנות אל רופא עיניים?

מידע על רופאי עיניים ומרפאות בישראל

רופא עיניים קיבל על עצמו לטפל באחד האיברים המורכבים המצויים בגופנו ובאחד הרגישים שבהם. המושג רופא עניים טומן בחובו את הטיפול לא רק בראיה עצמה אלא בכל אחד מהמרכבים כגון הרשתית, הקרנית ועוד.

בין המחלות הנפוצות ביותר בהקשר עם עיניים מצויות מחלות אשר הינן אופייניות לעיניים, מחלות שהינן דלקתיות שכיחות כמו שעורת עין או נדירות יותר וכן אפיונים של מחלות אחרות אשר יוצרות בעיות ראיה או תסמינים הניתנים לגילוי באמצעות בדיקה ואבחון מערכת הראיה .

בין מחלות העיניים הנפוצות ביותר (ומצריכות טיפול של רופא) נמצאות המחלות הבאות:


גלאוקומה - ברקית בעברית, המהווה את הסיבה השנייה בעולם לעיוורון כאשר 2%-3% מאוכלוסיית העולם סובלים ממנה.

יובש עיניים - נוצר עקב ירידה בהפרשת הדמעות או ירידה באיכות נוזל הדמעה כאשר מעל 300,000 איש בישראל סובלים ממחלה זו.

קטרקט - מהווה את הסיבה המרכזית לירידה בראיה בפרט בקרב אוכלוסיה בוגרת. חמישית מבני 60 שנה ומעלה ומחצית מבני 75 שנה ומעלה.

דלקות עיניים - על סוגיהן השונים אשר במקרים קיצוניים יכולות להביא לסיכוני ראיה ממשיים.

הפרעות עצביות - של מערכות הראיה  ואשר הטיפול בהן מהווה תת מקצוע התמחותי וייחודי בתוך תחום רפואת העין.


בנוסף קיימים תחומים נוספים נושקים לתחום רפואת העיניים כמו אסטטיקה וניתוחי הרמת עפעפיים או תחומים אחרים הבודקים השפעות גל לחץ תוך עיני ועוד.

בין אם ההתייחסות לאמירה "העיניים הם ראי הנפש" היא עממית בלבד ובין אם היא נתפשת כאמת קלינית כמו בקרב פסיכולוגים מסוימים כגון החוקר והפסיכולוג דמסיו, הרי שלעין נודעת חשיבות רבה בכל אינטראקציה בין בני אדם.

לא בכדי התפתחה פעילות מסחרית ענפה סביב נושא העיניים החל אופטומטריה והקניית ערך אופנתי למשקפיים ו/או עדשות גם אלו הצבעוניות, וכלה במכוני לייזר שונים אשר עם התפתחות הטכנולוגיה מאפשרים ניתוחי עיניים ותיקוני ראיה במיומנות וזריזות מדויקת ללא צורך בהליכי אשפוז ארוכים

בעיקרון – ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בין עם להסרת קטרקט ובין אם לצורך הסרת הצורך בהרכבת משקפיים מטפל למעשה במיקוד הרשתית וביטול עיוותים בקימורים ובמיקודים באמצעות קרן לייזר -  הלייזר אקסיימר אשר ביכולתו "לאייד" בצורה מושכלת ונשלטת רקמה מהקרנית באמצעות קרן קרה ואינו עובר דרך נוזל.

הניתוחים הבסיסיים הינם PRK בו הלייזר פועל על פני הקרנית או LASIK בו הלייזר פועל בתוך הקרנית. גם ניתוחים אלו במכונים המורשים לכך נעשים על ידי רופא עיניים מומחה. קיימת חשיבות מכרעת למקצועיות של המכון ושל המטפלים בשירותיו כמו גם לסוג הטכנולוגיה ואיכותה.

בכל מקרה יהא זה תמיד נכון להיוועץ ברופא עיניים אשר יעירך כראוי את הסיכון וכדאיות הניתוח ואף לכל מקרה פרטני יוכל לאמוד את תועלתו  בפתרון הצורך אשר בגינו התעורר הרצון לקיים ניתוח .

מכל מקום, לאור מורכבותה של מערכת הראיה ורגישותה גם למחלות אחרות, יש צורך לערוך בדיקות תקופתיות ולעקוב אחר איכות הראיה מחד ולדאוג להערכה רפואית בכל מקרה בו מתעורר ספק לגבי הופעתה של דלקת או ירידה באיכות הראיה.

מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:הסרת משקפיים | בדיקת ראייה | עדשות מגע | משקפי ראייה | מפת האתר