מחלות עיניים נפוצות ודרכי הטיפול בהן

דרכי טיפול וסוגי מחלות עיניים

ישנן מספר סיבות היכולות לגרום לפגיעה במערכת הראייה. לעיתים ככל שהפגיעה בעין הינה עמוקה ופנימית יותר, כך הסיכוי להיווצרות של מחלות עיניים גובר והופך את הצורך במשקפי ראייה לחסר משמעות לעומת ניתוחים למיניהם ההופכים דומיננטיים. 

קרנית העין כגורם ראשוני לפגיעה

מחלות עיניים פוגעות בחלקים שונים של העין, כאשר הקרנית היא החלק החיצוני המהווה את הגורם הראשוני שמשפיע על שבירת האור בעין וכל שינוי במבנה העין מסימטרי לאסימטרי ישפיע על חדות הראייה ומיקוד הראייה. בדרך כלל במקרים של פגיעה בקרנית העין, משקפי ראייה או קריאה, תלוי בדרגת הפגיעה, הינו הפתרון ההתחלתי.

עם הזמן ככל שהעין מתרגלת לעדשת ראייה שונה וחדה יותר, ישנה אופציה לעבור לשימוש של עדשות מגע או לחלופין לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. כתוצאה מניתוח זה, חדות הראייה והיכולת לפעול בטבעיות גדלות וכמובן הופכות את החיים קלים יותר, לאנשים שסבלו במשך שנים מהרכבת והסרת משקפיים. אך ככל שהפגיעה בעין פנימית יותר כך מחלות עיניים הופכות לקריטית ודורשות טיפול מעבר להתאמת משקפי ראייה.

ניוון מקולרי – חשיבות אבחון מוקדם

ניוון מקולרי הינה מחלת עיניים הגורמת לאיבוד מלא של הראייה המרכזית, אך לא גורמת לעיוורון היות ואינה משפיעה על הראייה ההיקפית. מחלת עיניים זו נגרמת כתוצאה מגנטיקה, גיל, תזונה, עישון וחשיפה לשמש.

ניוון מקולרי מתחלק לשני סוגים:

  • ניוון רטוב – מצב הגורם לדימום ונזק לרקמת הרשתית המקיפה. על כן ישנה התדרדרות פתאומית של הראייה המרכזית, עקב שטף דם אקוטי.
  • ניוון יבש – השכיח יותר, רקמת הרשתית מתנוונת בהדרגה ולכן איבוד הראיה הינו הדרגתי למשך מספר שנים.

רופא עיניים מאבחן מחלה זו על ידי בדיקת ראייה או לעיתים צילומי רשתית המראים את אזורי דליפת כלי הדם ברשתית בבירור. אבחנה מוקדמת הינה קריטית לטיפול מוצלח במקרה רטוב. לאור העובדה שבמקרה יבש הראייה לא נפגעת, נמצא כי טיפול במחלה בשלב זה אינו יעיל, ולכן הטיפול נעשה בניוון רטוב על ידי ניתוח לייזר או טיפול פוטו דינמי.

סוגי מחלות עיניים – גלאוקומה

מחלת עיניים הנגרמת כתוצאה מלחץ תוך עייני, דבר הקורה כאשר דרכי הניקוז של הנוזל התוך עייני נחסמים ובכך פוגעים בעצב הראייה. לפיכך, שדה הראייה ההיקפי קטן בהדרגתיות עד לעיוורון. לרוב הסיבות העיקריות למחלה הינם, עליית לחץ תוך עייני, גיל מבוגר, אנשים ממוצר שחור וקוצר ראייה.

ישנן שתי דרכי טיפול במחלות עיניים אלו המתבצעות לאחר בדיקת ראייה אצל רופא עיניים, כאשר האחת היא תרופתית, בעזרת טיפות והשנייה היא ניתוח לייזר.

קטרקט – מחלת עיניים

מחלת עיניים המתבטאת בעכירות של עדשת העין. מחלה זו הינה אחת הסיבות העיקריות לירידה בראייה ולגורם בעיוורון. סימפטומים המחלה הם ראייה מטושטשת, כפל ראייה, סנוור וכתמי צבע ושינוי ברפרקציה - קוצר ראייה או רוחק ראייה. לרוב הסיבות לכך הן, גיל מתקדם, חשיפה לקרני השמש, פעילות רדיקלים חופשיים בעין, עישון, תורשה, טראומה לעין, השמנת יתר, מחלות סיסטמיות כגון סכרת ומחלת עיניות כמו דלקות.

כתוצאה מכך רצוי לפנות לרופא כדי לבצע בדיקת ראייה בה הוא יזהה את מחלת העיניים הספציפית. במידה וסיבת טשטוש הראייה היא אכן בעקבות קטרקט, ישקול הרופא אם ישנו צורך בטיפול או במעקב רפואי בלבד. הטיפול בקטרקט מבוצע על ידי ניתוח פשוט, בהרדמה מקומית. עדשת העין מוחלפת לעדשה מושתלת קבועה.

כאמור, בכל מקרה של מחלות עיניים או חשש להם מומלץ מאוד לגשת לאחד ממרכזי מרפאות עיניים, לרופא מחלות עיניים ולהתייעץ איתו בנוגע לטיפול המתאים ביותר ולטפל במחלה במהירות האפשרית לפני שייווצר נזק בלתי הפיך לעין.

מתעניין בהסרת משקפיים בלייזר? למידע נוסף לחץ כאן: ניתוחי עיניים
מאמרים אחרונים

קישורים

תיבת יצירת קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:הסרת משקפיים | ניתוח לייזר | משקפיים | רופא מקצועי | בדיקת עיניים | מפת האתר